Заточні, шліфувальні, полірувальні верстати: охорона праці

шліфувальний верстат

Заточні верстати поділяються на прості точильно-шліфувальні, універсально-заточні і спеціальні верстати для заточування різців, свердел, фрез, зубонарізних інструментів, протяжок, мітчиків.

Основними небезпечними і шкідливими виробничими факторами при роботі на шліфувальних і заточних верстатах є абразивні інструменти, змащувально-охолоджуючі рідини, погано закріплені заготовки, підвищена запиленість повітря робочої зони, утворення аерозолів при обробці з використанням ЗОР, підвищена вібрація і шум при роботі ручними шліфувальними машинами.

Абразивні інструменти, що обертаються з коловою швидкістю до 120 м/с, представляють серйозну небезпеку. Шліфувальні круги дуже чутливі до ударних навантажень і вібрацій, їх міцність залежить від змін температури і вологості. Особливо небезпечний розрив шліфувальних кругів під час роботи, так як їх шматки, розлітаючись, можуть нанести травми верстатникам та оточуючим.

При обробці матеріалів алмазним і ельборовим інструментом може відбутися відрив алмазоносного або ельборового шару від корпусу круга, розрив пресованого алмазного або ельборового круга, відрив сегментів від корпусу інструменту.

Основними заходами, що забезпечують безпеку експлуатації абразивних інструментів, є: 

  • попередній огляд і дотримання правил зберігання,
  • випробування кругів на міцність,
  • дотримання вимог і норм безпеки при установці і закріпленні інструменту на шпинделі верстата,
  • безпечні прийоми правки і використання пристроїв для видалення пилу і аерозолів,
  • дотримання верстатникам інструкцій з охорони праці.

Транспортувати абразивний інструмент необхідно з дотриманням спеціальних заходів. Дно і борти візків повинні бути обшиті м’яким матеріалом, круги укладають на шар тирси або деревної стружки. Не допускається перевезення абразивних інструментів разом з металевими деталями, а також в непридатній тарі.

Алмазні шліфувальні круги необхідно транспортувати і зберігати при температурі 5-20 °С і відносній вологості повітря не більше 70%.

Щоб запобігти розриву кругів, слід неухильно дотримуватись правил їх зберігання і транспортування.

заточні круги Кожен інструмент перед установкою на верстат повинен бути випробуваний споживачем на випробувальній швидкості.

Перед випробуваннями і установкою на верстат абразивний алмазний і ельборовий інструмент повинен бути оглянутий. Не допускається експлуатація інструменту з відшаровуванням алмазоносного або ельборового шару, з тріщинами на поверхні, а також без відмітки про випробування на механічну міцність або з простроченим терміном зберігання. Інструмент з простроченим терміном зберігання може допускатися до експлуатації тільки після перевірки на механічну міцність. Круги на керамічній зв’язці повинні бути перевірені на відсутність тріщин простукуванням в підвішеному стані дерев’яним молоточком масою 150- 300 г.

Круги масою понад 16 кг допускається простукувати без підвішування, при цьому удари слід наносити під кутом 45° до горизонтальної площини. Круг без тріщин видає чистий звук. Перед простукуванням круг повинен бути просушений, очищений від пакувального матеріалу і вільно надітий на дерев’яний або металевий стержень.

Огляд і простукування проводять досвідчені працівники відділу технічного контролю. Експлуатація кругів, на яких виявлено видимі вади, а також кругів, які видають при простукуванні деренчливий звук, не допускається.

На підприємствах-споживачах проводяться випробування кругів на міцність незалежно від наявності паспорта випробування, складеного заводом-виробником. Випробуванням підлягають всі круги, що працюють зі швидкостями 40 м/с і більше.

Випробування проводяться на спеціальних стендах шляхом обертання кругів без навантаження зі швидкостями, що перевищують робочі швидкості на 30-50%. Тривалість випробування становить 1,5-3 хв у залежності від діаметра круга і виду зв’язки.

Стенди встановлюються на випробувальних станціях, ізольованих від основного виробництва, або в ізольованих ділянках. На випробувальних станціях і ділянках допускається розміщення іншого контрольного обладнання.
Випробувальні стенди повинні встановлюватися на фундамент і жорстко кріпитися до нього.

Випробувальний стенд слід забезпечувати покажчиком частоти обертання шпинделя. Стенд повинен мати блокування, яке виключає вмикання приводу при відкритій випробувальній камері і відкривання камери до зняття випробувального навантаження. Відхилення частоти обертання шпинделя при установці випробувальної швидкості не повинні виходити за межі ± 5%.

Радіальне биття шпинделя випробувального стенду не повинно перевищувати 0,03 мм. Напрямок різьби для кріплення круга протилежний напрямку обертання шпинделя.

Технічний огляд випробувальних стендів слід проводити не рідше одного разу на два місяці з обов’язковою реєстрацією в журналі.

Проведення випробувань на несправному стенді не допускається.

Інструмент, який випробовують, встановлюють на шпинделі стенду, в камері, що забезпечує захист працюючого від осколків круга при його можливому розриві.

Круги випробовують при закритих дверцях камери стенду. Камера обладнується блокуючим пристроєм, який виключає можливість відкривання дверей при обертанні шпинделя верстата. До випробувань абразивних інструментів допускаються особи не молодше 18 років, після медогляду, спеціального навчання і інструктажу. Дані про результати випробування реєструються в спеціальному журналі. На шліфувальні круги (крім кругів діаметром менше 250 мм і ельборових), що працюють зі швидкістю 60 м/с, наносять смуги жовтого кольору, 80 м/с — червоного, 100 м/с — зеленого, 120 м/с — зеленого і синього.

шліфувальні круги

Шліфувальні круги діаметром 250 мм і більше, а також круги діаметром 125 мм і більше, призначені для роботи з робочою швидкістю понад 50 м/с, в зборі з планшайбою, перед установленням на верстат повинні бути ретельно відбалансовані. При виявленні дисбалансу круга після першої правки або в процесі роботи варто робити його повторне балансування. Допускається не балансувати перед установленням на верстат в зборі з планшайбою відрізні, обдирні і ведучі шліфувальні круги, призначені для роботи зі швидкістю до 40 м/с.

Пристосування, застосовувані для установки алмазного та ельборового інструменту, повинні забезпечувати надійність його кріплення і співвісність зі шпинделем верстата. При цьому не допускається застосування ударного інструменту, насадок на гайкові ключі. При установці кола з діаметром посадкового отвору, більшим ніж отвір шпинделя, слід застосовувати проміжкові втулки з зовнішнім діаметром, рівним насадочному діаметру круга. Верстат повинен забезпечувати плавне підведення інструмента до оброблюваної деталі. Алмазний і ельборовий інструмент, а також елементи його кріплення слід огороджувати захисними кожухами, міцно закріпленими на верстаті. Їх виготовляють зварними з листової вуглецевої конструкційної сталі або в вигляді виливок. Форму і товщину їх стінок регламентують по ГОСТ 12.3.028-82 «Система стандартів безпеки праці. Процеси обробки абразивним і ельборовим інструментом. Вимоги безпеки».

Матеріал і основні розміри захисного кожуха, а також форма і максимальні розміри інструмента вказують у паспорті шліфувального верстата.

 

Теги: